6 Nisan 2014

Su - Kullanımı, Hasadı, Arıtımı, Tasarrufu

Uzun süredir Emre Rona ile bu eğitim üzerinde çalışıyorduk. Suya dair, 1 gün içerisinde her ne anlatılabilecekse hepsini derleyip toparlayıp öylesine güzelce bizlere anlattı ki, hafızamıza iyice yerleşti detaylar. Her bir aşamasını titizlikle hazırladığı için, seçilen örnekler de çok açık ve güzeldi.

Yağmur suyunu arazide ve evde nasıl toplayacağımızı, sarfiyatı konusunda nelere dikkat etmemiz gerektiğini, rüzgarla taşınan nemi nasıl içme suyuna dönüştürebileceğimizi, gri ve siyah suyu nerelerde, nasıl kullanacağımızı, nasıl arıtacağımızı tüm detayları ve örnekleri ile gördük.

Arıtma konusunda Mor Minor'de de anlattıkları gibi Melis ve Emre'nin epeyce tecrübeleri olmuştu.

Dersi bizden başka merakla dinleyen başkaları da vardı.

Suda katı partikül miktarını ölçen cihaz.

Emre musluk suyu ve içme suyundaki partikül oranlarına baktı. İstanbul'da diğer illerde yaptıkları ölçümlerden daha iyi değer çıkmasına rağmen, musluk suyunda, içme suyuna oranla gene de epeyce partikülün asılı kalmış olduğunu anladık.

Teorik eğitim bittikten sonra, hepbirlikte Halka Sanat Projesi'nin Residance binasına gittik. Emre, burada bir günlük bir ön çalışma yapmıştı ve yağmur suyu hasadı yapacağımız düzeneği hazırlamıştı. Hepbirlikte neler yaptığını ve yapacağını dinledik.

Bizlerin görmesi için önemli yerleri bırakmıştı. Birlikte hazırladık. Eren Toydemir, Kızıltepe'deki çalışmalar yetmiyormuş gibi, gene aldı matkabı eline, sıvadı kolları. Takılacak musluk ve su borusunun geçiş deliğini açtı bir güzel.

Öğrencilerin buluşları, dersi ne kadar iyi dinlediklerinin kanıtı oldu. Kenarda bulduğumuz saksı süzgeç oldu. Kapağa onu oturttuk.

Yağmur suyu ile gelebilecek partikülleri, yaprak, kuş pisliği gibi şeyleri tutması için sinek telinden süzme sistemi yaptık.

Üzerine bahçedeki süs taşlarından ekledik ve süzme yüzeyini arttırdık.

Biz çalışırken, yan bahçeden bizi dikkatle izleyenler vardı!

Son doknuşlar da tamamlanarak, yağmur suyu hasadı yapacağımız sistem kullanıma hazır hale geldi.

Hava soğuk olduğu için uygulama sırasında epeyce üşüdük. Çaylarımızı kaptığımız gibi Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali filmlerinden, Su için Karbon (Karbon for Waters) filmini seyretmek üzere Halka Sanat Projesi, Galeriye döndük. Suyun önemini bir kez de bu filmle anladık...

Hiç yorum yok: