26 Nisan 2013

Kompost Atölyesi

21 Nisan 2013 tarihinde Halka Sanat Projesi binasında Kompost Atölyesi düzenledik ve evde nasıl solucan kompostu yapabileceğimizi uygulamalı olarak öğrendik.

Atölyeyi Permakültür Çanakkale Grubundan İlknur Urkun Kelso yönetti. Bizlere tek tek kompost türlerini anlatarak yaşam ve beslenme biçimimize göre en uygun olan kompost türünü kendimizin bulacağını farkettirdi.

En son olarak da solucan kompostu uygulaması yaptık. Uzun yoldan gelen kompost solucanlarımızı yeni evlerine yerleştirdik. Bu arada öğrendik ki, kompost solucanlarının 5 adet kalbi varmış ve bu yüzden onlara sevgi dolu canlılar dedik. Öylesine hassaslar ki, ses, ışık, alacakları minicik bir darbe bile onların bütün yaşamlarını allak bullak edebiliyormuş. Diğer yandan da durmadan, bıkmadan bize yeniden toprak yapıyorlarmış.

Uzaklardan yola çıkıp, Bayramiç'teki Tohum Takas Şenliği'ne katıldıktan sonra İstanbul'a ulaşan ve bizlerle olan İlknur'a, ev sahibimiz Halka Sanat Projesine ve tüm katılımcılarımıza çok teşekkür ediyoruz.


Katılımcılarımız solucan kompostunu incelerlerken En medyatik solucanlar bizimkiler oldu herhalde, dileriz yaşam döngülerine negatif etkide bulunmamışızdır.


 Hiç kompost solucanı yumurtası görmüş müydünüz?

 Kompost solucanlarımız topluca yumurta kutusunun altına saklanmışlar!

 Biz de olabildiğince rahat edecekleri yeni bir mekan hazırlamaya çalıştık.

Kendilerini toprağın altında zannetmeleri için ortamı karanlık yapan ama nefes de almalarını sağlayan çuval ile kutunun ağzını kapattık. Kutunun kapağına ve yanlarına da delikler açtık.

Hiç yorum yok: