4 Mayıs 2013

Debra Roberts ile Doğal Arıcılık Atölyesi

Büyük bir heyecanla eğitim gününün gelmesini bekledik. Debra ile tanışmak için, aylardır yazıştığımız katılımcılarımızla tanışmak için... Aylardır Filiz Telek ile kolkola çalışıyorduk. Bu eğitimin gerçekleşmesi için Filiz çok çaba sarfetti. Debrayı bizlerle o tanıştırdı. Sonsuz teşekkürler...

Müthiş güzel bir ekip vardı bu eğitime katılmak isteyen. Gönlünde arılar olan, zaten arıcılıkla uğraşan ya da hiç bilgisi olmayıp, bu noktadan, doğal arıcılıktan başlamak isteyen güzel insanlar...

Debra, önce bizlerle tanıştı, sonra kendi kovanları ve yaptıkları ile ilgili bilgiler verdi.
Arılara nasıl yaklaşacağımız, duygularımız, hislerimiz... Kıyafetlerimiz, kokumuz, tüm bunları arılar için önemi...
İstanbul Permakültür Kolektifi'nin Seda'sı arıcılık kıyafetlerinin bizzat tanıtımını yaptı.

Filiz Telek ve Deniz Üçok Arman çeviri desteği verdiler.

Katılımcımız Mekare'nin elindeki plastıik aparat ''propolis tuzağı''. Konvansiyonel arıcılıkta kullanılanlardan... Doğal arıcılık ve konvansiyonel arıcılık arasındaki farkları da gördük elbet.
Debra peteğin çıtaya nasıl takılacağını gösterirken. Bu da konvansiyonel arıcılıkta kullanılan bir yöntem, doğal arıcılıkta peteği arıların yapması tercih ediliyor. Özellikle Amerika'da doğal olmayan peteklerin petrol türevlerinden yapıldığını ve bunun da sağlık açısından sakıncalar da doğurduğunu anlattı Debra.

Katılımcılarımız arasında Türkiye'de petrol bazlı olmayan peteklerin de var olduğunu söyleyenler vardı. Ama bu konu araştırmamız gerekenler arasına kaydedilmiş oldu.
İstanbul Arıcılar Birliği konuğumuzdu. Bizlere arıcılıkla ilgili tüm malzemeleri getirdiler sağolsunlar ve bir de hiç açılmamış bir kocaman çıta dolusu petek bal getirmişler.

Halka Sanat Projesi'nden İpek Çankaya ve Hande Başargün bize harika evsahipliği yaptıkları gibi, balları da bir güzel taksim ederek, her birimizin bolca bolca tadına bakmasını sağladılar. Kocaman bir teşekkür de onlara...

İstanbul Arıcılar Birliği başkanı Onur Çilenk yaptıkları çalışmaları anlatırken.

Eğitimimizin birinci günü sonunda İstanbul Permakültür Kolektifi ekibi, Halka Sanat Projesi'nden İpek Çankaya, İstanbul Arıcılar Birliği'nden Onur Çilenk, katılımcılarımız ve Debra Roberts...

İkinci gün, kovanların nasıl açılarak kontrol edileceği bilgileri ile başladı. Kovanlar, kovan açarken kullanılacak malzemeler, arıları nasıl ezmeden çıtaları çıkartıp bakacağımız anlatıldı.

Eğitimi hem bahçede, hem de kapalı alanda sürdürdüğümüz için Mayıs başında bol bol güneşten yararlanmış olduk.

Debra, bal sebebiyle kayabilecek çıtanın aparat yardımıyla nasıl tutulacağını anlatırken.

İçeride yaptığımız eğitimde katılımcılar ilgi ile Debra'yı izlerken.İkinci gün özel bir başka gün ile çakıştı. Dünya Permakültür Günü. Bu sene konu olarak Yerel Üretim seçilmiş idi. Bizim de eğitimimizin konusuna birebir uyuyordu. Şehir insanı olarak şehirlerde, çatılarda kovanlar hayal ederek çıkmıştık yola bir kısmımız. Bir kısmımız da zaten yerelde kovan sahibi idik ve balı en doğalından üretip yaygınlaştırmak istiyorduk.

Debra Dünya Permakültür Günü'nü hazırlayanlar ile canlı yayına katıldı. Kanarya adaları ile bağlantı kurup konuşmaya çalıştık. İzlemek isterseniz video görüntüleri aşağıda yeralmakta.
Eğitimin sonunda Arıcılar Birliği'nin ikiz kardeşleri sürpriz yapıp geldiler ve bizi şaşırttılar. Debra ve bizler için bu görüntü güzel bir anı oldu.
Ve ilk Doğal Arıcılık Eğitimi mezunları...
Dileriz tüm illerde, yerel koşullarda, atalık yöntemlerimizle doğal arıcılığa gönül verenler çoğalır. Yerli arı türlerimiz güçlenir. Biz bu amaçla çıktık yola...

Hiç yorum yok: